twitter
rss

Çocuklara yapıştırıcı yasaklanıyor!

Sağlık bakanlığının çıkardığı yönetmelikle çocukların bağımlılık yapan yapıştırıcıları kullanması önlenecek...

Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmelikle çocuklar artık bağımlılık yapan yapıştırıcılardan uzak tutulacak.

Bir süre önce yürürlüğe giren Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulunan Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, düzenlemenin, yapışkanların okullarda kullanımına ilişkin kuralları kapsadığını söyledi.

Yapışkanların sahip oldukları içerik bakımından su bazlı ve uçucu olmak üzere iki farklı türü bulunduğunu ifade eden Çom, yeni düzenlemeyle artık okullarda uçucu madde içeren yapıştırıcıların kullanılamayacağını bildirdi.

18 yaşından küçüklere uçucu madde içeren yapıştırıcıların satışının yasaklandığını, bu ürünleri çocuklara ulaştırabileceklere de satış yapılamayacağını kaydeden Çom, bunu yerine getirmeyenlere cezai müeyyide uygulanacağını belirtti.

Çom, "Uçucu madde içeren yapıştırıcılar sadece gereken meslek okullarında kullanılabilecek. Bu okullarda kullanımı zorunlu uçucu madde içeren yapıştırıcılar da ancak kötü koku karıştırılarak satılabilecek" diye konuştu.

Bu tür yapıştırıcılara karıştırılabilecek insan sağlığına zararı olmayan maddelerin üretici firmanın başvurusu ve bakanlık bünyesinde kurulacak komisyonun izniyle belirlenebileceğini ifade eden Çom, "Bu önlemleri çocuklarımızı ve gençlerimizi bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerden uzak tutmak amacıyla aldık" dedi.

Çom, kokulu silgi ve zararlı madde içeren kırtasiye malzemelerinin yasaklanması konusunda da ilgili kesimlerin çalışma yürüttüğünü, bu konuda kendilerine iletilen bir şey olursa gerekli önlemi alacaklarını sözlerine ekledi.

AMBALAJLARA "ÇOCUKLARA SATILAMAZ, VERİLEMEZ" İBARESİ

Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmeliğe göre, uçucu madde içeren yapıştırıcıların dış ve varsa iç ambalajlarına, toplam alanın yüzde otuzundan az olmayacak şekilde "Dikkat! Sağlığa Zararlıdır. Çocuklara Satılamaz, Verilemez" ibaresi konulacak.

Bu uyarı yazısına Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanacak resim ve şekil de eklenebilecek, ancak ürünlerin etiketlerinde tüketicileri yanıltacak veya kayıtsızlığa düşürecek yazı ve resimlere yer verilemeyecek.

Eğitim öğretim kurumlarında hoş olmayan koku ilave edilmiş ürünlerin kullanılabilmesi için ise kısmi veya genel havalandırma sistemi bulunması da zorunlu hale getirildi. (aa)
Bağımlılık yapan uçucu maddeler nelerdir, nerelerde rastlanır?
 Çeşitli boyalarda sulandırıcı ve temizleyici olarak (tiner gibi)
 Ayakkabı, deri ürünleri fabrikalarında
 Lastik bot, yapay deri, boya, vernik, yer cilası üreten işyerlerinde
 Emaye, yer muşambası, yapay gübre imalatında
 Yapıştırıcı üretiminde
 Basımevleri ve boyahanelerde
 Mobilya ve oyuncak imalatında

Yoğun olarak kullanılan kimyevi ürünlerdeki “benzen” adlı çözücü madde ve benzerleri uçucu maddelerdir.
Uçucu maddelerin etkileri nelerdir?
 Konuşma, algılama bozuklukları
 Bilinç bozuklukları
 Depresyon
 Karaciğer yetmezliği
 Karaciğer tümörü
 Böbrek, akciğer kanseri
 Lösemi
 Ölüm
bu uçucu maddelerin yıkıcı etkileridir.
kaynakça :www.abbasguclu.com.tr http://www.sacitaslan.com/

0 yorum:

Yorum Gönder